Historia

Fabryka produkcji wykładzin została założona w 1974 roku przez Mortimera von Maltzahna pod nazwą Maltzahn KG. Od początku założyciel firmy pracował nad nowatorskimi technologiami aplikacji barwników metodą natrysku wielopunktowego. W oparciu o te pionierskie prace powstały we współpracy z firmą Zimmer pierwsze prototypy dzisiejszych maszyn drukujących typu Chromojet. Firma Zimmer jest do dziś jedynym producentem tego typu maszyn w Europie.

W roku 1984 – syn założyciela Jaspar Von Maltzahn dołączył do firmy i rozpoczął budowę holdingu firm. W ramach grupy znalazły się następujące firmy z branży wykładzin : Laufaron – producent włókien do tkania wykładzin, Wust GmbH – producent wykładzin biurowych, Turinger Teppichfabrik – producent wykładzin domowych i semi-kontraktowych oraz firma MCD – specjalizująca się w wykładzinach hotelowych i produkcji wykładzin dla odbiorców hurtowych – w tym producentów płytek dywanowych. Jaspar von Maltzahn założył także w Wielkiej Brytanii firmę handlową ICC – oferującą na wyspach produkty holdingu.

W latach 90-tych powstaje także oddział produkcji wykładzin dla przemysłu samochodowego.

W roku 2004 wszystkie te firmy tworzą nowy podmiot : firmę Maltzahn Carpets GmbH ze wspólnym zarządem i działem handlowym. Od tej daty zaczyna się także ekspansja międzynarodowa. Obecnie ponad połowa produkcji przeznaczona jest na eksport.

W roku 2007 Maltzahn uruchamia – jako pierwszy producent w Europie zgrzewanie warstwy wierzchniej i spodniej wykładziny bez użycia lateksu /głównie na potrzeby przemysłu samochodowego – z uwagi na przepisy ochrony środowiska/.

W tym samym roku sławna niemiecka firma designerska Sieger Design zaczyna tworzyć na potrzeby firmy Maltzahn nowe standardy wzorniczo-kolorystyczne których efektem są nowe kolekcje wzornicze : Hotel Composition , Object Composition oraz Color&Design Explosion.
Od 1 stycznia 2009 Maltzahn działa pod nową nazwą Maltzahn Carpet Innovation GmbH z siedzibą w Nottuln.

1 wrzesnia 2012 firma Maltzahn zmieniła właściciela – nowym właścicielem jest holding inwestycyjny Visscher Caravelle z siedzibą w Holandii. Dzięki temu firma Maltzahn zyskała fundusze na nowe inwestycje.

Nowy właściciel wprowadza nowa nazwę marketingową firmy – M2Carpets – licząc , że będzie łatwiejsza do wymówienia i zapamiętania.

Na targach Domotex 2014 – w styczniu – Maltzahn pokazuje nowe kolekcje wzornicze drukowane na maszynach typu Chromojet nowej generacji – o rozdzielczości 76 Dpi i dowolnej ilości kolorów użytych do druku.

Maltzahn ponownie staje na czele rozwoju technologicznego w branży nadruków na tekstylnych wykładzinach obiektowych.

Osoba odpowiedzialna za wdrożenie Chromojetów nowej generacji – Johan Paesen – pracuje nad dalszymi innowacjami.

Efektem tych prac jest rozszerzenie oferty wykładzin o wybrane wzory pętelkowo- strukturalne do nadruku indywidualnego – dostępne od października 2017 .